Németország Európa egyik legszigorúbb és legfejlettebb hulladékgazdálkodási rendszerével büszkélkedhet. A szelektív gyűjtés már évtizedek óta a mindennapok része, és a lakosság környezettudatossága is magas. Ennek ellenére még itt is kihívást jelent a pizzásdobozok újrahasznosítása, különösen a zsíros, ételmaradékos darabok esetén. De vajon pontosan hogyan közelítik meg ezt a kérdést Németországban? Mik a szabályok, és mit tehet a fogyasztó?
A német rendszer alapjai: rend, szabály, fegyelem
Németországban a papírhulladékot külön, kék színű kukákban gyűjtik, és a szelektív hulladékgyűjtés általános szabályai nagyon szigorúak. A lakosságtól elvárják, hogy csak tiszta, újrahasznosítható papírt helyezzenek a gyűjtőedényekbe – ebbe természetesen beletartozik a pizzásdoboz is. Azonban amennyiben a doboz zsíros vagy ételmaradékkal szennyezett, azt nem szabad a papírhulladék közé dobni. Ez azért fontos, mert a szennyezett papír tönkreteheti az egész gyűjtőedény tartalmát, így az újrahasznosítás helyett az egész rakomány a szeméttelepen vagy égetőben végezheti.
Forrás: neue-verpackung.de – "Warum Pizzakartons problematisch sind"
Berliner gyakorlat: a pizzásdoboz a maradék hulladékba kerül
Berlinben a helyi hulladékkezelési szolgáltató, a Berlin Recycling, külön is kiemelte, hogy a pizzásdoboz nem való a papírgyűjtőbe, ha zsíros vagy ételmaradékos. A hivatalos ajánlás szerint a pizzás kartont a Restmüll, azaz a maradék hulladék közé kell dobni ilyen esetekben. Ugyanez érvényes más, étel által szennyezett csomagolásokra is, például papírtányérokra vagy szalvétákra. A cél, hogy megőrizzék a papírhulladék tisztaságát, és biztosítsák az újrahasznosítás hatékonyságát.
Forrás: berlin-recycling.de – "Wohin mit dem Pizzakarton?"
50 ezer tonna pizzásdoboz évente: komoly mennyiség
Németországban évente körülbelül 50 ezer tonna pizzásdoboz keletkezik (forrás: empack-messen.de). Ez hatalmas mennyiség, és jól mutatja, milyen fontos lenne ezek helyes kezelése. A környezettudatos német fogyasztók gyakran megpróbálják legalább a doboz tiszta részét különválasztani, és azt a papírhulladékba helyezni. Ez a gyakorlat egyre inkább elfogadott, mivel részleges újrahasznosítással csökkenthető a hulladékterhelés.
Szemléletváltás: terjed a részleges szelektálás
Bár a német rendszer hagyományosan konzervatív a szennyezett papírral szemben, a korszerű feldolgozási technológiák és az új hulladékfeldolgozó üzemek lehetővé teszik, hogy enyhén szennyezett pizzásdobozokat is feldolgozzanak. A változás azonban lassú, és nagyban függ a helyi önkormányzatok és hulladékszolgáltatók álláspontjától. A szemlélet lényege, hogy ne dobjunk ki teljes értékű alapanyagot csak azért, mert enyhén zsíros – de ennek elbírálása továbbra is szigorúan szabályozott.
Németország példája jól mutatja, hogy még a legjobban működő hulladékgazdálkodási rendszerek is szembesülnek a pizzásdobozok jelentette kihívással. A szabályozás egyértelmű, a lakosság tájékozott, és a szelektív gyűjtés kultúrája mélyen beágyazott – mégis, a zsíros csomagolások újrahasznosítása továbbra is egy szürkezóna. A részleges újrahasznosítás (pl. a doboz tetejének különválasztása) terjed, de a teljes megoldáshoz további technológiai és szemléletbeli fejlesztésekre lesz szükség.
Forrás: Németországban egy becslés évi 50 ezer tonnára teszi a pizzás kartondobozok hulladékokat
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
Szelektív hulladékgyűjtés szabályai
https://www.szelektiv.hu
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!
Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/